Back to results

Results Print this page

2013 35km OC6 Iron Results

Search results

  • Division
    Filter results for selected Event

  • Bib No.
    Search on bib no.

  • Participant/Team Name
    Search participant/team name (or part of)

  • Division
    Search on division name. i.e open (20-39)

  • Club Name
    Search on club name

35km Women's Overall

Place Bib No Team Name Division Club Name Country Finish Time
1 35007 Team Ke Kahi Open Women BRD/Mooloolaba Australia 3:17:52
2 35001 Team Rock Open Women Keaukaha Canoe Club Hawaii 3:20:24
3 35008 Team Haweke a Toki Open Women Haweke a Toki New Zealand 3:25:59
4 35005 Team Iron Maidens Open Women Sydney Outrigger Canoe Club Australia 3:31:05
1 35011 Team D.Q. Golden Master W Aratika New Zealand 3:55:39

35km Open Women

Place Bib No Team Name Division Club Name Country Finish Time
1 35007 Team Ke Kahi Open Women BRD/Mooloolaba Australia 3:17:52
2 35001 Team Rock Open Women Keaukaha Canoe Club Hawaii 3:20:24
3 35008 Team Haweke a Toki Open Women Haweke a Toki New Zealand 3:25:59
4 35005 Team Iron Maidens Open Women Sydney Outrigger Canoe Club Australia 3:31:05

35km Golden Master Women

Place Bib No Team Name Division Club Name Country Finish Time
1 35011 Team D.Q. Golden Master W Aratika New Zealand 3:55:39

35km Men's Overall

Place Bib No Team Name Division Club Name Country Finish Time
1 35016 Team Vaka Manu Masters Master Men Manukau Outriggers New Zealand 2:50:10
2 35006 Team Afarerii Papara Open Men Afarerii - Papara - TAHITI Tahiti 2:53:33
3 35009 Team Apetahi Open Men Tamarii Apetahi Tahiti 2:58:44
4 35003 Team Burleigh Point Master Men Burleigh Point Australia 3:01:08
5 35020 Team Kaipara Senior Master Men Nga Hoe Uranga ki Kaipara New Zealand 3:02:10
6 35017 Team Little bit Tipi Master Men Toa Waka Ama Club New Zealand 3:04:56
7 35023 Team Vaka Manu Outriggers Open Men Manukau Outriggers New Zealand 3:04:39
8 35021 Team MIB Men In Black Senior Master Men TANIWHA New Zealand 3:05:42
9 35013 Team Wai Tokerau Senior Master Men Ngati Rehia New Zealand 3:05:43
10 35025 Team Loggerheads Golden Master M Noosa Australia 3:07:17
11 35010 Team MMPOCC Open Men Maitahi, Motueka & Pittswater OCC New Zealand 3:08:49

35km Open Men

Place Bib No Team Name Division Club Name Country Finish Time
1 35006 Team Afarerii Papara Open Men Afarerii - Papara - TAHITI Tahiti 2:53:33
2 35009 Team Apetahi Open Men Tamarii Apetahi Tahiti 2:58:44
3 35023 Team Vaka Manu Outriggers Open Men Manukau Outriggers New Zealand 3:04:39
4 35010 Team MMPOCC Open Men Maitahi, Motueka & Pittswater OCC New Zealand 3:08:49

35km Master Men

Place Bib No Team Name Division Club Name Country Finish Time
1 35016 Team Vaka Manu Masters Master Men Manukau Outriggers New Zealand 2:50:10
2 35003 Team Burleigh Point Master Men Burleigh Point Australia 3:01:08
3 35017 Team Little bit Tipi Master Men Toa Waka Ama Club New Zealand 3:04:56

35km Senior Master Men

Place Bib No Team Name Division Club Name Country Finish Time
1 35020 Team Kaipara Senior Master Men Nga Hoe Uranga ki Kaipara New Zealand 3:02:10
2 35021 Team MIB Men In Black Senior Master Men TANIWHA New Zealand 3:05:42
3 35013 Team Wai Tokerau Senior Master Men Ngati Rehia New Zealand 3:05:43

35km Golden Master Men

Place Bib No Team Name Division Club Name Country Finish Time
1 35025 Team Loggerheads Golden Master M Noosa Australia 3:07:17

35km Mixed Overall

Place Bib No Team Name Division Club Name Country Finish Time
1 35015 Team Manukau Outriggers Master Mixed Manukau Outriggers Canoe Club New Zealand 3:03:04
2 35002 Team Noosa Master Mixed Noosa Outrigger Canoe Club Australia 3:09:31
3 35004 Team OZ - AND - ENZ Master Mixed Magnetic Isl & Brisbane Australia 3:09:59
4 35024 Team Onu Toa Open Mixed Orakei Water Sprts New Zealand 3:14:51
5 35018 Team Puzzle Time Open Mixed Te Arawa Paddlers New Zealand 3:24:34
6 35012 Team Wayfarers Master Mixed Waitakere New Zealand 3:28:33
7 35019 Team Mighty Paddle Pops Open Mixed Te Arawa Paddlers New Zealand 3:33:02
8 35022 Team SWEET AZ Master Mixed Aratika Water Sports Club Inc New Zealand 3:39:06

35km Open Mixed

Place Bib No Team Name Division Club Name Country Finish Time
1 35024 Team Onu Toa Open Mixed Orakei Water Sprts New Zealand 3:14:51
2 35018 Team Puzzle Time Open Mixed Te Arawa Paddlers New Zealand 3:24:34
3 35019 Team Mighty Paddle Pops Open Mixed Te Arawa Paddlers New Zealand 3:33:02

35km Master Mixed

Place Bib No Team Name Division Club Name Country Finish Time
1 35015 Team Manukau Outriggers Master Mixed Manukau Outriggers Canoe Club New Zealand 3:03:04
2 35002 Team Noosa Master Mixed Noosa Outrigger Canoe Club Australia 3:09:31
3 35004 Team OZ - AND - ENZ Master Mixed Magnetic Isl & Brisbane Australia 3:09:59
4 35012 Team Wayfarers Master Mixed Waitakere New Zealand 3:28:33
5 35022 Team SWEET AZ Master Mixed Aratika Water Sports Club Inc New Zealand 3:39:06
Top